Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz komornicy sądowi mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za siebie. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z tej ulgi.
Czym są wakacje składkowe?
„Urlop składkowy” pozwala na jednorazowe zwolnienie z obowiązku opłacania składek za jeden wybrany miesiąc w roku. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz ewentualne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy (jeśli są opłacane). Warto pamiętać, że zwolnienie nie obejmuje składek zdrowotnych ani składek za pracowników.
Składki, z których nastąpi zwolnienie, są finansowane z budżetu państwa. Oznacza to, że:
- składki te są uwzględniane przy ustalaniu przyszłej emerytury lub renty,
- przedsiębiorca zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
- można kontynuować działalność gospodarczą w miesiącu objętym zwolnieniem bez konieczności jej zawieszania.
Jakie są zasady korzystania z wakacji składkowych?
Zwolnienie z opłacania składek można uzyskać tylko na miesiąc wybrany przez przedsiębiorcę. Ważne jest złożenie wniosku o zwolnienie miesiąc przed tym, za który ma obowiązywać ulga. W 2024 roku wakacje składkowe przysługują jedynie za grudzień, więc wniosek należy złożyć w listopadzie. Można również złożyć kolejny wniosek w grudniu o zwolnienie za styczeń 2025 roku, co pozwoli zmniejszyć obciążenie składkowe przez dwa miesiące z rzędu.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Z ulgi mogą skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą wpisaną do CEiDG oraz komornicy sądowi, pod warunkiem, że:
- w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku zgłoszonych było maksymalnie 10 osób do ubezpieczeń społecznych (wliczając wnioskującego przedsiębiorcę oraz jego pracowników i współpracowników),
- jako osoba ubezpieczona przedsiębiorca w miesiącu poprzedzającym wnioskowanie podlegał choć przez jeden dzień ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu),
- w ciągu dwóch poprzednich lat przynajmniej w jednym roku roczny przychód z działalności nie przekroczył równowartości 2 milionów euro,
- przedsiębiorca nie świadczy działalności na rzecz byłego pracodawcy, dla którego pracował w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej w ramach umowy o pracę.
Kiedy i jak złożyć wniosek?
Wniosek RWS (o zwolnienie z opłacania składek za dany miesiąc) można składać od 1 listopada 2024 roku. Wnioski przyjmowane są tylko za pośrednictwem profilu PUE/eZUS i należy je składać miesiąc przed terminem objętym ulgą. Formularz ten automatycznie pobiera dane przedsiębiorcy oraz umożliwia potwierdzenie spełnienia warunków ulgi, w tym uzyskaną pomoc de minimis.
Dodatkowe informacje dla wspólników spółek cywilnych
Wspólnicy spółek cywilnych, prowadzący działalność gospodarczą wpisaną do CEiDG, również mogą ubiegać się o ulgę składkową. Powinni jednak złożyć wniosek indywidualnie, za pośrednictwem swojego profilu płatnika na PUE/eZUS, a nie profilu spółki.
Jak sprawdzić status wniosku i złożyć odwołanie?
Decyzja o przyznaniu zwolnienia lub jego częściowym przyznaniu zostanie opublikowana na koncie płatnika PUE/eZUS. W razie nieprzyznania ulgi przedsiębiorca ma prawo do odwołania się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Jakie dokumenty złożyć przy wakacjach składkowych?
Za miesiąc objęty ulgą należy złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe, w tym ZUS RCA oraz ZUS DRA, z kodami wskazującymi na zwolnienie z opłacania składek. W przypadku braku zwolnienia konieczne będzie złożenie standardowych dokumentów rozliczeniowych oraz uregulowanie składek.
Pełne informacje o procesie składania wniosku oraz szczegóły rozliczeń są dostępne na platformie PUE ZUS/eZUS.